Strona główna | Slider | Przyszli reprezentanci i zawodnicy Superligi – egzaminy wstępne do SMSu rozpoczęte
Przyszli reprezentanci i zawodnicy Superligi – egzaminy wstępne do SMSu rozpoczęte

Przyszli reprezentanci i zawodnicy Superligi – egzaminy wstępne do SMSu rozpoczęte

 


Trzy dni testów, litry wylanego potu i nerwy dla kandydatów na przyszłych reprezentantów Polski. Od 17 do 20  czerwca w całym kraju trwały egzaminy wstępne do Szkół Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Do kieleckiej szkoły zgłosiło się 51 kandydatów. Miejsc jest tylko 18.

-To, czego szukamy u kandydatów to potencjał do rozwoju – mówi Radosław Wasiak, dyrektor NLO SMS Kielce.- Cieszymy się, że mamy okazję pracować z pasjonatami piłki ręcznej, którzy wiedzą, czego chcą. A chcą stać się zawodnikami z prawdziwego zdarzenia – dodaje były reprezentant Polski.

Przyszłych uczniów kieleckiego SMSu czekają cztery dni testów. Pierwszego dnia odbyło się oficjalne powitanie, a także badania lekarskie. W piątek 18 czerwca testowane były moc, szybkość, siła oraz rzut. Ale większość zawodników nie może doczekać się soboty, kiedy trenerzy sprawdzą umiejętności podczas małej gry oraz gry właściwej.

– Czekam na grę, bo to sprawia mi dużą przyjemność. Do tej pory testy nie były trudne, ale chcę się sprawdzić na boisku – powiedział Szymon Księżopolski, który przyjechał na testy z Warszawy. Ale to nie pierwsze obserwacje gry, jakie poczynili trenerzy SMS Kielce – Ta grupa nie jest przypadkowa. Obserwowaliśmy większość zawodników podczas turnieju o Puchar Młodzików ZPRP, a także podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – podkreśla Radosław Wasiak. – U tych chłopców widać pasję, wielką chęć grania – dodaje Sławomir Szmal, dyrektor sportowy szkoły.

Zawodnicy, którzy przystąpili do egzaminów, rzeczywiście są zdeterminowani. Nerwy, ale także ogromne skupienie widać podczas testów, ale także krótkich filmów, które nagrywane są przez dyrektora szkoły. – Cieszymy się, że tak dużo zawodników przystępuje do egzaminu. To dla nas, całej kadry szkoły znak, że nasza codzienna praca przynosi efekty i kolejne roczniki chcą uczyć się razem z nami – komentuje Sławomir Szmal.  

Pochlebne słowa o szkole padają także z ust samych kandydatów – wielu z nich, tak jak Marcel Makar  podkreśla, że w kieleckim SMSie będą mogli rozwijać swoją pasję. -Dodatkowo w Kielcach gra klub, który będę mógł  stale obserwować – dodaje praworozgrywający z Legnicy. Jednak koronnym argumentem jest wykwalifikowana kadra trenerska.

– Trening pod okiem takich nazwisk jak Szmal, Wasiak czy Jurasik to duże wyróżnienie, ale także spora presja – mówi Adrian Dorsz, który na testy przyjechał z Legnicy.

Wychowawcą nowopowstałej klasy będzie właśnie Mariusz Jurasik – Przed tymi chłopcami bardzo dużo pracy. To zawodnicy, którzy mają 15 lat, przypominam, że moi poprzedni wychowankowie, kiedy zaczynali naukę w szkole mieli 16 lat. Tę różnicę widać bardzo wyraźnie – komentuje  Mariusz Jurasik – Chcemy wybrać najlepszych, ale także nie zrobić chłopcom naszymi decyzjami krzywdy – dodaje kolejny były reprezentant w kadrze trenerskiej kieleckiego SMSu. Trener podkreśla, że testy są bardzo ważne, ale zawodnicy byli „obserwowani” także wcześniej, więc ich gra jest kadrze pedagogicznej dobrze znana.

Egzaminy wstępne przyciągnęły także kieleckich pasjonatów piłki ręcznej – Chcę grać w SMSie bo tutaj mam doskonale możliwości do rozwoju; codzienne treningi, dostęp do siłowni i stały kontakt z trenerami najwyższej klasy – mówi Olaf Tobera. – To nie tylko byli zawodnicy, ale także szkoleniowcy reprezentacji młodzieżowych. Warto więc powalczyć – dodaje kielczanin.

Testy potrwają zakończą się w niedzielę próbą wytrzymałościową.

Kandydaci będą musieli uzbroić się w cierpliwość – lista przyjętych kandydatów zostanie opublikowana w połowie lipca. Poniżej pełny harmonogram procesu rekrutacji.

Od 02.07. do 09.07. do godz. 15.00:

• weryfikacja wniosków o przyjęcie do szkoły i innych złożonych dokumentów; szkolna komisja rekrutacyjna prowadzi postępowanie rekrutacyjne wg kryteriów określonych przez Dyrektora Sportowego ZPRP;

• konsultacje szkolnych komisji rekrutacyjnych.

Do 09.07. do godz. 14:00

  • szkolna komisja rekrutacyjna ogłasza listę kandydatów zakwalifikowanych do drugiego etapu rekrutacji oraz kandydatów niezakwalifikowanych.

Od 09.07. do 13.07. do godz. 12:00

  • składanie do Dyrektora Sportowego ZPRP odwołania kandydatów niezakwalifikowanych do drugiego etapu rekrutacji; wg Statutu Szkół Mistrzostwa Sportowego ZPRP (§ 48 ust. 2) decyzje Dyrektora Sportowego ZPRP są ostateczne.

Od 09.07. do 14.07. do godz. 15:00

  • kandydaci zakwalifikowani do drugiego etapu rekrutacji składają oświadczenie potwierdzające wolę podjęcia nauki w szkole poprzez złożenie oryginału świadectwa ukończenia ósmej klasy szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Od 14.07. do 15.07

  • weryfikacja złożonych dokumentów; szkolna komisja rekrutacyjna prowadzi postępowanie rekrutacyjne wg kryteriów określonych przez Dyrektora Sportowego ZPRP.  

Do 16.07. do godz. 14:00

  • szkolna komisja rekrutacyjna ogłasza listę kandydatów przyjętych do szkoły.

Od 16.07. do 20.07. do godz. 12:00

  • składanie do Dyrektora Sportowego ZPRP odwołania kandydatów niezakwalifikowanych do przyjęcia do szkoły