Strona główna | Slider | Maturzyści na start! Historyczne egzaminy w Kielcach
Maturzyści na start! Historyczne egzaminy w Kielcach

Maturzyści na start! Historyczne egzaminy w Kielcach

 

Matura to bzdura? Absolutnie! W poniedziałek, 8 czerwca, uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kielcach, wspólnie z maturzystami z całej Polski, rozpoczną okres egzaminów dojrzałości, które w tym roku wyjątkowo zamiast w maju odbywają się w czerwcu.

To pierwsze, historyczne matury w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Kielcach! Do egzaminów przystąpi osiemnastu uczniów, którzy najpierw zmierzą się z przedmiotami obowiązkowymi, tj. językiem polskim, matematyką i językiem angielskim, a następnie z wybranymi przez siebie przedmiotami dodatkowymi.

Duża część chłopców zdaje biologię, jeden z uczniów zdaje język niemiecki, a zupełną ciekawostką jest fakt, że jeden zdecydował się także spróbować swoich sił w dość ciężkim i nietuzinkowym przedmiocie, jakim jest filozofia – uśmiecha się dyrektor SMS, Radosław Wasiak, który podczas matur będzie pełnił ważną funkcję, osobiście nadzorując uczniów. Jestem przewodniczącym zespołu egzaminacyjnego, czyli można powiedzieć, szefem wszystkich szefów – żartuje – Dopełniam więc wszelkich formalności związanych z egzaminami. Gdyby coś mi się przytrafiło, w odwodzie, jako mój zastępca jest także Sławek Szmal.

Przy takiej obsadzie komisji, podejście do matury zyskuje wyjątkowe znaczenie. Nie każdy bowiem może pochwalić się zdawaniem egzaminów w towarzystwie legend piłki ręcznej. Wsparcie władz szkoły jest bardzo ważne dla uczniów. Już sama matura to bardzo stresujące wydarzenie, a w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, przygotowanie się do tych ważnych dni było dodatkowo utrudnione.

Nie wywieramy ze Sławkiem żadnej presji. Dwa tygodnie temu spotkaliśmy się online z uczniami, wcześniej chłopcy mieli kontakt ze swoją wychowawczynią, panią Agnieszką Żak. Uczniowie znaleźli się w specyficznym czasie, mają specyficzne warunki przygotowywania się do matur – wyjaśnia Radosław Wasiak – Paradoksalnie tak naprawdę okres pandemii spowodował, że nie mieli obciążeń treningowych i mogli więcej poświęcić na naukę, ale oznaczało to przeniesienie się do sfery Internetu. Nasi uczniowie mieli lekcje online, a także po zakończeniu roku szkolnego mieli możliwość odbywania dodatkowych zajęć i wiem, że wielu z nich skorzystało, także w swoich miejscach zamieszkania. Mam nadzieję, że pierwszy poważny egzamin w życiu pójdzie im dobrze i zdadzą go na odpowiednim poziomie.

Dyrektor SMS podkreśla, że kariera sportowa nie zwalnia młodych ludzi z konieczności inwestycji w „klasyczną” edukację. Kadra nauczycielska niczym mantrę powtarza swoim podopiecznym, że sportowy plan na karierę w najbardziej niespodziewanym momencie może okazać się niemożliwy do zrealizowania.

Staramy się cały czas mówić im, że sport to jedna noga, a przecież trzeba mieć też drugą. Na treningu zawsze może się przydarzyć coś, co wyeliminuje zawodnika z zawodowego uprawiania sportu. Recytujemy to chłopakom non stop, pewnie mają już tego dosyć – śmieje się Wasiak.

Matury w kieleckim SMS, podobnie jak w innych szkołach, odbędą się w szczególnym reżimie sanitarnym. Dzięki współpracy z władzami Zespołu Szkół nr 2 w Kielcach uczniowie będą mieli możliwie komfortowe warunki.

Obowiązują nas zasady takie, jak w innych szkołach. Uczniowie muszą przyjść trochę wcześniej, by uniknąć gromadzenia się. Będą musieli zachować odpowiednie odstępy. Dzięki współpracy z dyrekcją Zespołu Szkół nr 2, w osobie panów Ryszarda Mańki, Piotra Sroki i pani Agnieszki Żak, nasi uczniowie będą mieli osobne wejście do szkoły i będą pisać egzamin w osobnej sali, przeznaczonej tylko dla nich. To pozwoli trochę ograniczyć stres dzięki temu, że będą pisać w znajomym towarzystwie – opowiada Radosław Wasiak – Dziękuję nauczycielom przygotowującym chłopaków do egzaminów i wychowawczyni Agnieszce Żak. Duże wyrazy szacunku także dla samych uczniów, bo za nimi niestandardowe przygotowania do matury, które wymagały od nich sporo samozaparcia i samodyscypliny!

W poniedziałek, 8 czerwca, maturzyści zmierzą się z językiem polskim, we wtorek z matematyką, a w środę z językiem angielskim. Egzaminy na poziomie podstawowym rozpoczynają się o godz. 9:00, a na poziomie rozszerzonym o godz. 14:00. Niektórzy uczniowie, pochodzący spoza Kielc, stawili się w stolicy regionu świętokrzyskiego już w minioną sobotę. Ostatnie dni przed egzaminami spędzili w klasztorze na Karczówce, gdzie mogli odpowiednio wyciszyć się i motywować do czekającego ich wyzwania. 

Wszystkim tegorocznym maturzystom życzymy tradycyjnego połamania długopisów!